Chcielibyśmy myśleć, że woda, w której się na co dzień kąpiemy, jest wolna od szkodliwych substancji, ale to, co wypływa z kranu, musi pokonać długą trasę rurociągów zanim dotrze do naszego domu.  Lat użytkowania powodują sprawiają, że rury często zawierają nagromadzenia zanieczyszczeń – więc poza substancjami chemicznymi, takimi jak chlor pochodzący z oczyszczalni wodociągowych, twoja woda może zawierać znacznie więcej, niż sądziłeś…

Zastanówmy się nad 5 powodami, dla których warto zainstalować filtr prysznicowy, jako łatwy i skuteczny sposób na poprawę jakości wody w Twoim domu.

 

Czy filtry prysznicowe sprawią, że będziemy oddychać lepiej?

Ekspozycja na chlor może być głęboko szkodliwa dla ludzkiego układu oddechowego. Ten związek chemiczny jest klasyfikowany jako halogen, który może podrażniać ściany układu oddechowego, co może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych. Regularna ekspozycja na nagromadzenia oparów chloru z gorących pryszniców może prowadzić do astmy i zapalenia oskrzeli.

Głowice prysznicowe często zawierają wysokie stężenie mykobakterii, co może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób płuc, jak wynika z niedawno przeprowadzonego badania przeprowadzonego przez dr. Matthew Geberta z Instytutu Współpracy w Badaniach Naukach Środowiskowych na Uniwersytecie Kolorado w Boulder i jego kolegów.

Dr. Gebert wraz z innymi naukowcami zbadali próbki biofilmu z głowic prysznicowych z 656 gospodarstw domowych zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych i 13 krajach Europy. Ich badania wykazały, że głowice prysznicowe często zawierają wysokie stężenia pewnych mykobakterii.

Czy filtry prysznicowe poprawiają jakość skóry i włosów?

Filtry do głowic prysznicowych pomagają usuwać substancje chemiczne, takie jak chlor i chloramina, które są zwykle dodawane do wody z kranu w celu eliminacji bakterii i innych zarazków, zanim dotrą do Twojego kranu. Zapobiega to działaniu drażniących substancji chemicznych na skórę, zmniejsza ryzyko podrażnień, wysypek, pokrzywki i innych szkodliwych skutków. Filtr do głowicy prysznicowej usuwa także ciężkie metale i środki chemiczne, które przyczyniają się do wysuszenia i łamliwości włosów oraz pomagają poprawić zdrowie mieszków włosowych.

Czy filtry prysznicowe pomagają zaoszczędzić pieniądze?

Przemyśl koszty miesięcznych produktów kosmetycznych potrzebnych do nawilżenia suchej, swędzącej skóry lub puszących, zniszczonych chemicznie włosów. Rozległe zabiegi upiększające często są konieczne tylko w celu złagodzenia szkód spowodowanych innymi czynnikami. W tym przypadku złej jakości woda, zanieczyszczenia z kranu i ciężkie metale mogą pogarszać wiele różnych stanów skóry i włosów, jak wspomniano powyżej. To jest platforma, na której opiera się cała branża środków kosmetycznych “korygujących”. Ale gdybyśmy wszyscy mieli lepszą jakość wody, wyobraź sobie, jak wiele z nich byłoby zbędnych!

Czy filtry prysznicowe ograniczają nagromadzania się osadów?

Czy Twoja obecna głowica prysznicowa jest brudna i nieestetyczna? Głowica prysznicowa ma tendencję do bycia ciepłym, wilgotnym środowiskiem – idealnym miejscem do rozwoju bakterii, grzybów i innych zarazków, które mogą stanowić ryzyko dla zdrowia. Nagromadzanie śliskiego osadu z brudnej głowicy prysznica daje drażniącym substancjom miejsce do ukrycia, więc nie zostają one wypłukane przez chlor z wody z kranu. Niestety, mogą one być szkodliwe, jak i nieestetyczne.

Lepsza jakość powietrza w domu?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak usunięcie chloru z wody z kranu jest ważne. Według Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA), w gospodarstwach domowych w USA często mierzy się podwyższone poziomy chloru w powietrzu w wyniku obecności chloru w naszej wodzie z kranu. Usunięcie szkodliwych substancji, które mogą unosić się w powietrzu podczas korzystania z prysznica, może pomóc wyeliminować chlor i tym samym zmniejszyć poziomy chloru w powietrzu, które wdychamy w domu.